73rd annual BC High School Boys Basketball Championships to start Wednesday

Last year’s action shots.
Photos by VINNIE COMBOW

Langley: ‪On the heels of an exciting finish to the BC Secondary School Girls Provincial Basketball Championships on SaturdayTuesday will see the arrival and preparations for 64 teams from all 4 tiers of senior boys basketball from across the province. The teams are preparing at Langley Events Centre to tip off ‪on Wednesday, March 7 for the 73rd annual BC High School Boys Basketball Championships.

Tournament play ‪starts Wednesday morning at 8:30 a.m.  32 games take place each day, with Quarter Final action on Thursday, Semi Finals on Friday, and the Finals taking place Saturday in the LEC Arena Bowl.
Here are the game times for the first day of action in each of the tiers:
 
SINGLE A  (all games in Fieldhouse)
8:30 a.m. — B.C. Christian Academy (7) vs. King David (10)
10:15 a.m. — Similkameen (3) vs. Fraser Lake (15)
12 p.m. — Heritage Christian (4) vs. Golden (13)
1:45 p.m. — Khalsa (5) vs. Ft. St. James (12)
3:30 p.m. —Bulkley Valley (6) vs. St. Andrews (11)
5:15 p.m. — Kelowna Christian (3) vs. Pemberton (14)
6:45 p.m. — Credo Christian (1) vs. Gold River (16)
8:15 p.m. — Glenlyon-Norfolk (8) vs. Northside Christian (9)
DOUBLE A (all games in South Court)
8:30 a.m. — King George (3) vs. Sa-Hali (14)
10:15 a.m. — Britannia (6) vs. Langley Christian (11)
12 p.m. — Collingwood (7) vs. Clarence Fulton (10)
1:45 p.m. — Westsyde (2) vs. Southridge (15)
3:30 p.m. — Seycove (5) vs. DP Todd (12)
5:15 p.m. — Charles Hays (4) vs. RC Palmer (13)
6:45 p.m. — Shawnigan Lake (8) vas. Pacific Academy (9)
8:15 p.m. — Brentwood College (1) vs. Grand Forks (16)
You can download the Full Draw  for DOUBLE A here:
TRIPLE A (all games in Centre Court)
8:30 a.m. — South Kamloops (2) vs. Carihi (15)
10:15 a.m. — Pitt Meadows (6) vs. Mark Isfeld (11)
12 p.m. — Duchess Park (7) vs. Rick Hansen (10)
1:45 p.m. — Argyle (3) vs. Richmond (14)
3:30 p.m. — Byrne Creek (1) vs. Caledonia (16)
5:15 p.m. — Sir Charles Tupper (8) vs. Clayton Heights (9)
6:45 p.m. — R.A. McMath (5) vs.MEI (12)
8:15 p.m. — North Delta (4) vs. GP Vanier (13)
QUAD A (all games in Arena Bowl)
8:30 a.m. — Semiahmoo (6) vs. Rutland (11)
10:15 a.m. — W.J. Mouat (4) vs. Belmont (13)
12 p.m. — Vancouver College (5) vs. Terry Fox (12)
1:45 p.m. — St. George’s vs. (7) vs. Walnut Grove (10)
3:30 p.m. — Handsworth (3) vs. Holy Cross (14)
5:15 p.m. — Burnaby South (8) vs. Lord Tweedsmuir (9)
6:45 p.m. — Tamanawis (2) vs. North Peace (15)
8:15 p.m. — Oak Bay (1) vs. Mt. Baker (16)
You can download the Full Draw  for QUAD A here:
The Championship Saturday schedule for each tournament’s final game are:
1A boys, 1:30 p.m.
2A boys, 3:45 p.m.
3A boys, 6 p.m.
4A boys, 8:15 p.m.
Full tournament information is available at http://www.bchighschoolbasketballchampionships.com
If you are not able to make it out to The Langley Event Centre you can watch all games  live on pay-per-view on tfsetv.ca
SHARE